Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 3652144



*

nr 365 2144


Vas

Argenta, H.24, (fotnagg)


Utrop:

300 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juni 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 10:09:28 1      450 kr
10/6 10:19:00 2      Vinnande bud
12/6 22:14:22 1      550 kr


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:48
  • 6309 Golvvas
    Kina. Höjd: 46cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:09
  • 6158 Penselvas
    Kina, Porslin. Höjd: 28 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:41
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr